Merkezin Beylik Sendromunu Tescillediler Uluslar arası Platforma Taşıdılar
21.6.2019 10:46:00

Kütahya Belediyesi Başkan Alim Işık’ın yönetimindeki,Belediye Meclisinde aldığı bir kararla;beylik“merkez“sendromunu tescillediler.30 Ülkeden 1279 belediyenin ortak olduğu Türk Dünyası Belediyeler birliğinden;ayrılma kararı aldılar.

Selma Kocabaş Aydın

Gerekçe;” il belediyesi olarak yönetimde yer alma talepleri oldu. Ama ilçe belediye başkanı Mustafa Güler yönetime alındı. “ ayrılma nedeni olarak ifade edilen nedenlerden biri de; Başkan Işık’ın yardımcısı Salih Özden’in meclis toplantısındaki ifadesi ile “bize hiçbir katkısı yoktur”. 

Başkan Alim Işık’ın;  hakkında yakınen olmasa da; izlenimlerine göre; Türk dünyası belediyeleriyle oluşan bu birlikte en etkili faaliyetlere destek vermesini beklerdim. Başkanlık ettiği mecliste de; Türk dünyası belediyeleriyle, etkin programlar düzenleme kararı almasını beklerdim. 

Herşeyden önce kapsamlı bir birlik beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu dönemde; 

Öncellikle il merkez ve ilçelerle, sıkı, kapsamlı, etkin bir işbirliği, Türk dünyası şehirleriyle de aktif bir bağlantı ,için programlar kararı almasını beklerdim. Çünkü Şahsen Kütahya’nın artık kapalı pencerelerinin geniş ufuklara açılması gerektiğine inanıyorum. 

Uzun yıllardır, bir gazeteci olarak, görev yaparken; Kütahya Valilerinin hepsinin ilçelerle merkezin bütün olarak ilerlemesine genişlemesine dönük gayretlerine rağmen; ilçelerin kendilerini dışlanmış hissettikleri bir gerçek . 

Geçmiş yıllarda bir seçim sürecinde, Milletvekili adayları merkezden olsun kampanyası açılmıştı. 

UNESCO yaratıcı şehirler ağına Kütahya dahil oldu. Bugüne kadar bu ağ çalışmalarında, hiçbir ilçe dahil edilmedi. 

Kütahya’yı tanıtmaya dönük filmler Kütahya Kalesiyle başlayıp, Çinicilikle bitti, Aizonai Anti kenti de dahil edildi. 

Tavşanlı TKİ Linyitspor Türkiye futbol tarihinde efsanevi bir başarı elde ederken, Kütahyaspor taraftarının doğal olarak kendi takımlarına bağlılığı bir yana, Merkez’den hiç destek alamadı. 

Yeni Bir Şey değil; Bunun göstergesi de ilçelerdeki “BAŞKA İL’E BAĞLANMAK” girişimleri oldu. İşte başlıklar ve tarihleri;  

Tavşanlı İl Olmak İstiyor. İl Dosyası Hazırlanıyor .(1985) 

Simav Belediye Meclisine Uşak’a bağlanma teklifi sunuldu; Eylül (2009)  

Dumlupınar Afyonkarahisar’a bağlanmak istiyor .2009 

Domaniç Bursa’ya bağlanmak için kampanya başlattı. 2012 

Altıntaş Afyonkarahisar’a Bağlanmak İstiyor.  2011

Konu Türkiye Büyük Millet Meclisine de şöyle yansıdı : 

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş'in, Meclis Genel Kurulunda Manisa'nın Kula ve Selendi, Kütahya'nın Gediz, Simav, Şaphane ve Pazarlar ile Denizli'nin de Çivril ilçelerinin Uşak'a bağlanması talebi  2013

Yasama Yılı : 4 –Birleşim : 5  Tarih : 09.10. 2013 Milletvekili Güneş konuşmasında şöyle dedi: 

“Her bakımdan gelişen Uşak ilimiz, sadece kendisine bağlı olan ilçelerimize değil, aynı zamanda bize bağlı olmayan fakat mesafe olarak bize daha yakın olan Kütahya iline bağlı olan Simav, Pazarlar, Şaphane, Gediz, Dumlupınar; Manisa iline bağlı olan Selendi, Kula; Afyon iline bağlı olan Hocalar ve Denizli iline bağlı olan Çivril ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçelere de başta sağlık olmak üzere birçok yönden hizmet vermektedir.

Bu ilçelerdeki vatandaşlarımızın en büyük talebi, resmî anlamda Uşak iline bağlanarak hizmet almayı daha da kolaylaştırmaktır. Uşak iline bağlanarak birçok alanda hayatlarını kolaylaştırmayı sağlamayı arzu etmektedirler. Vatandaşlarımızın bu konudaki talebine hem iktidar olsun hem muhalefet vekillerimiz olsun tamamen duyarlı olmalarını ben talep ediyorum. İnşallah burada gerçekleşecek halk oylamasına saygı göstermelerini ve bu yönde adım atılmasını temenni ediyorum.”

Durum böyle iken; Kütahya Belediye Meclisinde verilen kararla ilgili haber şöyle: 

“Kütahya Belediye Meclisinin bu ayki toplantısı Salih Özden başkanlığında yapılırken, gündeme Türk Dünyası Belediyeler Birliğinden ayrılması kararı tartışıldı. Meclis Başkanlığını yapan Salih Özden konunun gündeme alınması ile ilgili yaptığı açıklamada Türk Dünyası Belediyeler Birliği genel kurulu öncesi yönetimde görev almak istediklerini bildirdiklerini ancak bunun mümkün olmadığı ve listenin hazırlandığı yönünde ifade kullanıldığını belirtti. Seçimden bir gün olmasına rağmen bir il belediyesi olarak isteklerinin geri çevrildiğini söyleyen Özden “Yönetim kurulunda Kütahya’mızdan Tavşanlı Belediyesi yer almaktadır.  Bizler Tavşanlı Belediyemizin yönetimde olmasından memnuniyet duyarız. Ancak il belediyesi olarak görev verilmemesi ise manidardır. Bizlerde konuyu kendi aramızda görüşerek böyle bir karar aldık” dedi. Bazı Meclis üyeleri Türk Dünyası Belediyeler birliği tarafından Kütahya Belediyesine yapılan bu davranışın kabul edilemez bir durum olduğu ifade edilirken, bazı meclis üyeleri ise bugüne kadar Belediyeler birliğinin Kütahya’ya katkısı sorgulandı. Özden bunun üzerine “Bugüne kadar hiçbir talebimiz olmamış. Bir dönem aidatını yatırmadığımız için Belediyeler birliği iller bankasına müracaat ederek mahsuplaşma yoluna gitmiştir. Yani bize hiçbir katkısı yoktur” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Kütahya Belediyesinin Türk Dünyası Belediyeler birliğinden ayrılmasına dair madde oylamaya sunuldu. Belediye Meclisi oy çokluğu ile kararı onayladı. Haber Bünyamin Canpulaş – Gazete 43” 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz