Kütahya'ya Tarıma Dayalı Organize Sitesi Yakışmaz mı?
30.9.2020 10:19:00

Kütahya Maden,jeotermal,turizm,ormancılık merkezleri olmasına rağmen,Organize Sanayi bölgelerini artırırken,gündeme,Tarıma Dayalı İhtisas Sanayi gelmiyor.

Oysa Kütahya ve ilçelerinde, gerek büyükbaş, gerekse küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, özgün geleneksel kaymak, tereyağı üretimleri, beğenilen, sevilen sucuk üretimleri, pek başka yerde olmayan erkeç eti gibi, gelişmeye açık, üretim deneyimi bulunan faaliyetler var. 

Aynı şekilde, ne yazık ki değerini bulup, çiftçilere çok fazla değer sağlamayan  bitkisel üretimleri var. 

Bu konuda, kapsamlı bir yatırım konusu bu doğrultuda değil. 

Kaynak Selma Kocabaş AYDIN

TC Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri (TDİOSB) ile ilgili bilgilendirme, duyuru ve diğer iş ve işlemler için portal sitesi bulunuyor.
Portala http://tdiosb.tarbil.gov.tr/ adresinden ulaşılabiliyor. 
Bu konuda tahsis başlatan bölgeler var. 
“Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından altyapı inşaatları tamamlanmış olan aşağıda isimleri ve iletişim bilgileri bulunan hayvansal üretim konulu (büyükbaş besicilik) Ankara-Çubuk, Eskişehir-Beylikova, Şanlıurfa Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinde (TDİOSB) yer alan parsellerin, talep eden yatırımcılara tahsisleri/satışları yapılmaktadır.” 
BÖLGELER HAKKINDA KISA BİLGİLER: 
TDİOSB Nedir?
Hayvansal veya bitkisel üretim yapan işletmelerin ve bu işletmelerde üretilen ürünlerin işlenmesine yönelik sanayi tesislerinin yer aldığı mal ve hizmet üretim bölgesidir.
Hangi Konularda TDİOSB Kurulur?
Üretime katma değer sağlayacak bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetleri için TDİOSB kurulur. Hayvansal üretim faaliyetleri (Besi ve Süt Sığırcılığı, Koyun ve Keçi yetiştiriciliği, Manda yetiştiriciliği, Su Ürünleri yetiştiriciliği, diğer) Bitkisel üretim faaliyetleri (Seracılık, Meyvecilik, Fide-Fidancılık, Çiçekcilik, Tohumculuk, diğer)
TDİOSB'nin Avantajları Nelerdir?
Sosyolojik Avantajları
Yerleşim alanları içerisindeki tarımsal işletmelerin yerleşim alanı dışına çıkarılması,
Hayvansal ve bitkisel üretim işletmelerinin ihtisas konusuna göre bir araya getirilerek, üretimin her safhasının kontrol edildiği, hijyenin sağlandığı, verimin ve kalitenin en üst seviyeye çıkarıldığı, ucuz maliyetli üretimin teşvik edildiği, giriş ve çıkışların kontrol edilebildiği bölgeler oluşturmak,
Ekonomik Avantajları
Üreticilerin / Yetiştiricilerin kümelenmelerini ve ihtisaslaşmalarını sağlamak,
Tarım – sanayi entegrasyonunun geliştirilmesine katkı sağlamak,
Orta ve büyük ölçekli modern tarımsal işletmelerin sayısal ve oransal olarak artırılmasına katkı sağlamak,
Markalaşma ve değerinden satış ile üretici / yetiştirici gelirlerinin artırılması.
Kimler Başvurabilir?
Kamu Tüzel Kişileri tarafından, TDİOSB Yönetmeliğindeki proje formatına göre hazırlanmış olan TDİOSB projesi, başvuru dosyası ile beraber ilgili valiliğe yapılır. Valilik proje dosyasını Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne gönderir. İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan Proje Değerlendirme Komisyonunun proje dosyasını kabul etmesi durumunda,başvuru dosyası Bakanlığa gönderilir.

Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz