8 Bin Yıl Tavşanlı Höyüğüyle Aydınlanacak
28.8.2021 12:40:00

8. Bin yıl öncesinin izleri belirlenen Tavşanlı höyüğü eylül ayında başlayacak törene hazırlanıyor. Bölgede 8 bin yıl önce kurulmuş bir şehir kalıntıları bulunması bekleniyor.


Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi adına Doç. Dr. Erkan Fidan başkanlığında “Cumhurbaşkanı Kararlı Kazı” Statüsünde, Tavşanlı Belediyesinin desteği ile  Tavşanlı Höyük’te kazı öncesi yüzey temizleme çalışmaları başladı.  

Tavşanlı Belediyesi’nin desteği ile içinde yaşam alanları, yemekhane, depo ve laboratuvarlar olan Kazı ve Araştırma Merkezi’ne  yerleşen ekipler, Eylül ayında törenle yapılacak açılışa hazırlanıyor.   

 Kazı Başkanı Doç. Dr. Erkan Fidan, ‘’bizim için öncelikle sağlam bir altyapı oluşturmak önemliydi, Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler’in destekleri ile son 2 yıldır üzerinde çalıştıkları kazı projesinin güçlü temellere sahip şekilde hayata geçmek üzere olduğunu belirterek, Eylül ayı başında düzenlenecek bir törenle ilk kazmanın vurulacağını açıkladı.

Tepeden çekimlerde, kalp şeklinde göründüğü  ve 8 bin yıllık tarihin izlerine rastlanması nedeniyle, Kütahya’nın Kalbi adı verilen höyük, çok sayıda akademisyenin ilgisini çekiyor.

Kazı Başkanı Doç. Dr. Erkan Fidan’dan edindiğimiz bilgilere göre; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi yanında Ankara Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve Uşak Üniversitesinden de akademisyenler Tavşanlı Höyük’teki kazı çalışmalarına katılıyor.

 Kazıların  en az 30 sene sürmesi ve Batı Anadolu Tunç Çağları için önemli bilgiler vermesi yanında bölge turizmine canlılık kazandırması planlanıyor.

8100 Yıl Öncesi  Tavşanlı Höyüğünde Aydınlanacak

Tavşanlı Höyüğü arazi sorumlusu ve Hititolog Sezer SEÇER FİDAN, kazı öncesi temizlik çalışmalarını başlattıklarını belirtti.  Anadolu Ajansı Muhabirine 8100 yılı öncesinde başlayan  yerleşim süreçleri hakkında şu bilgileri verdi: 

“ Tavşanlı Höyük Batı Anadolu’nun  en büyük yerleşim yerlerinden birtanesi. Buranın önemi nedir diyecek olursak ; burası günümüzden yaklaşık 8100 yıl öncesi yerleşilmeye başlanmış bir höyük.Hemen alt tarafında bir nehir var ve hemen nehrin yanına konumlanmış.Dolayısıyla oldukça verimli bir alanda bulunuyor.Fakat daha sonra bataklık nedeniyle bu alan doldurulmuş ve sonrasında ve yerleşime tekrar açılmış. Daha önce yerleşen insanlar köy toplulukları iken bataklığın doldurulmasıyla bir başkent olabilecek, bir şehirleştirmeye temel oluşturacak bir alan haline geliyor. Bu da yaklaşık olarak günümüzden yaklaşık 4 bin veya 5 bin sene öncesine denk geliyor.Burada şehirleşme tabi ki tek evreli  değil. Bunlar zaman içinde genişleyerek devam eden oluşumlar. Burada amaç özellikle bu sene için  höyüğün tepe noktasında gerçekleştireceğimiz  kazılarla Hitit dönemi ile çağdaş olduğunu düşündüğümüz bir sur yapısının açığa çıkartılması.  Eğer ortaya çıkarsa suruyla da Tavşanlı Höyüğün  ne kadar önemli ve kapsamlı bir yer olduğunu bir kez daha vurgulamış olacağız.”


DESTEKLER VE İLGİ  ÇALIŞMALARA HIZ VERİYOR

Sezer SEÇER FİDAN, çalışmalarının verilen desteklerle ve ilgi ile hızlandığını belirterek; Tavşanlı Höyüğü kazıları Bakanlığımız tarafından  Bandırma Müzesi Arkeloğu  Döndü Urhan’da bize eşlik ediyor Bakanlığımızı  temsilen. Bir kazı evimiz var Tavşanlı’nın hemen yanında yer alıyor.Bu kazı evi yine Tavşanlı Belediyesi Mustafa Güler Tarafından  onarımı ile tadilatı ile  bize tahsis edildi.Destekleniyor olmak çalışmaları daha da hızlandırıyor olacak.Ve daha tempolu bir şekilde ilerlememizi sağlayacak.Bu kazıda bu yıl çekirdek bir ekiple geldik.Çünkü hem höyüğü tanımak.Hem de coğrafyaya uygun hale getirebilmek amacıyla kısıtlı bir ekiple geldik.Yaklaşık 10-15 Kişiyiz.Fakat bu sayı önümüzdeki yıllarda 20 - 25 kişiye kadar çıkacak.  Burada işin uzmanlarıyla çalışacağız. Gerek botonik uzmanı, gerek  zoologlarımız  gerekse de antropologlarımızla tam bir ekip    oluşturmak istiyoruz.

“BATI ANADOLU’NUN 8 BİN YILLIK MEDENİYETLERİNE DAİR YAZILI BELGELER BULUNABİLİR” 

Fidan, bu höyükte Batı Anadoluda 8 bin yıldan buyana medeniyetlerine dair bilgi ve belgelere de ulaşılabileceğini belirterek;

“Bu kazıdan milattan önce daha doğrusu günümüzden 8 bin gün tutarsak  son Türk çağının sonuna kadar bir yerleşim var. Dolayısıyla pek çok dönemi stretegrafik olarak görebiliyoruz. Burada medeniyetler arası geçişi takip etmek hem de Batı Anadolu için bu kadar büyük hektarlık bir höyüğün  tam olarak önemini saptamayı hedefliyoruz. Bu kadar büyük höyük varsa çünkü  konum olarak da  bir  başkent olabileceğini  ve dolayısı ile belki de  Hitit Dönemi ile ilişkili yapıları da tespit edersek yazılı belgeler yada bulgulara ulaşılabilir. Bu da Batı Anadolu için oldukça önemli bir tespit olur. Çünkü yazılı belgeler Batı Anadolu’da çok az.” Dedi.

BURADAN   ŞEHİR YAŞAMI İZLERİ ÇIKACAK

Fidan Höyüğün Göbekli Tepe ile karşılaştırmana dair soruyu  da şöyle cevaplandırdı:

“ Göbekli Tepe’nin coğrafyası çok farklı.Göbekli Tepe gibi çok başka yerlerde bulundu. İÇ Anadolu’da  Çatalhöyük var  o da eski. Ama Batı Anadolu özelinde bakarsak elbetteki daha eski yerler var. Ama önemli olan eskiliğinden ziyade çok niteliği  tekrar nitelendiriyorum alan açısından büyük bir yer burası. Burada yalnızca köy yaşamından bahsetmiyoruz. Ciddi büyük bir yerleşimden bahsediyoruz. Dolayısıyla burada bulacağınız şeyler bir iki parça kap kacak olmayacak. Büyük bir yerleşim yerini bulacağız.Kütahya tarihinin eski şehirciliği hakkında bilgi vermiş olacağız size.”

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat