...

14.3.2017
3509

EVET Demeye Davet

Tüm Afşar Aşiretlerini EVET Demeye Davet  Ediyorum !

Afşarlar Oğuz Han'ın Yıldız isimli oğlundan devam eden ve tarihte en çok devlet kurma şerefine erişmiş bir Türk-Oğuz boyudur. Anadolu'da en kalabalık nüfusa sahip ve milli benliklerini kaybetmemiş olan sayılı aşiretlerden biridir. Afşarlar tüm Türk boylarında olduğu  gibi vatanseverlikleriyle bilinmelerinin yanı sıra inatçılıkları ve geleneklerine bağlılıklarıyla bilinirler.

 Öyle ki Osmanlı'nın iskan politikasına karşı çıkarak konar-göçerliği sürdürmüş, zorla iskan edilmeye çalıştıklarında ise;

Belimizde kılıcımız kirmani
Taşı deler mızrağımızın temreni
Hakkımızda devlet etmiş fermanı
Ferman padişahın dağlar bizimdir..

diyerekten baş kaldırmışlardır.

 Önümüzde halkımızın geleceğini şekillendirecek olan bir referandum ile karşı karşıyayız.Öyle önemli bir olay ki bu bizim için Avrupa bile "Hayır" propagandası yapmaya başladı, Yeni Osmanlı'nın gelişi endişesiyle. Gerek İsviçre'de yapılan ve ecdadımıza hakaretvari kıyafetler giyilerek yapılan eylemler olsun,Hollanda'da Türkiye Cumhuriyeti bakanını büyükelçiliğimize sokmadıkları gibi tutuklamaya kalkmaları olsun,gerekse birçok Avrupa ülkesinde "EVET" mitinglerinin yapılmasına engel olunmasına karşı bizzat "Hayır" mitinglerini kendilerinin düzenlemeleri olsun bunlar bile hangi safta durmamız gerektiğini gösteriyor.

 16 Nisan'da yapılacak olan referandum da hem Türk hem de İslam geleneklerine uygun olan bir başkanlık sistemi önümüze sunulmakta. Bu sistemi incelemek için ilk önce şu an ki sistemi bilmek gerekiyor sanırım.

Şu an ki sistemde; Cumhurbaşkanı dokunulmazdır. Terör suçu hariç hiçbir suçtan yargılanamaz. Cumhurbaşkanı'nı Tbmm seçer. Başbakanı ise Cumhurbaşkanı atar. Milletvekillerini ise zaten partiler kendilerine başvuran aday adaylarından belirlerler. Yani dolayısıyla belli kesimin elinde döner gider.Cumhurbaşkanı'nın kendi imzaladığı kararlar ve emirler aleyhine Anayasa Mahkemesi dahil, yargı mercilerine başvurulamaz.

Gelecek olan sistemde ise; Cumhurbaşkanı'nı bizzat halk seçer. Başbakan olmadığı için devlette çift başlılık yoktur. Bakanlar mevcut milletvekillerinden değil meclis dışından seçilir. Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerekli çoğunluğu sağladığı taktirde Cumhurbaşkanı adayı olabilir.Cumhurbaşkanı TBMM'de gerekli çoğunluk sağlandığı taktirde yargılanır. Ve hüküm giyebilir. Yani şu an ki sistemde ki gibi dokunulmaz değildir.

Yani Cumhurbaşkanlığı sistemi Eski Türk töresinde ki Kağan gibi tek başlı bir yönetim kurduğu gibi aynı zamanda yine töremizde ki Kurultay gibi gerekli durumlarda yargılanır.

Aynı İslam'da ki Halifelik sistemi gibi gerekli durumlarda Şura yani Meclis tarafından hakkında hüküm verilebilir.

Ama bunlardan farkı Halife,Kağan yada Padişah gibi ömür boyu görev yapamaz. Görev süresi bellidir ve bizzat halk tarafından seçilir. Verdiği emirler kanun olabilmesi için meclisten geçmek zorundadır.

 

Yani kısaca bu sisteme Avrupa ne kadar karşı çıksa az. Eski günlerin geri gelmesinden çok korkuyorlar çünkü. Ve biz Afşarların desteğiyle bu korkularını da yaşayacaklar.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz