Yeteneğe Göre Meslek, İşe Göre Eleman
14.11.2019 11:47:00
271

Kütahya,Milli Eğitimde yapısal ve akılcı düzenlemeler için çalışmalar başlattı.Kurumlar,kuruluşlar,işletmeler,işsiz eleman, elemansız işletme kalmaması için,işbirliği geliştiriliyor.

Çocukların, aileleriyle iletişim içinde, yeteneklerine, ilgi alanlarına göre, yönlendirilmesi, diğer yanda bölgede etkin iş alanlarıyla uyum içinde eğitim programları ile ilgili, planlamalar üzerinde duruluyor. Üniversite sınavlarında alınacak puana göre, şans faktörünün etkisi azaltılarak, özellikle mesleki ve teknik eğitimle, pek çok yetenekli çocuğun, hayata katılmalarını sağlayacak çalışmalar üzerinde duruluyor. 

Kütahya Valisi   Dr. Ömer TORAMAN başkanlığında yapılan Sanayi Kuruluşları ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri İstişare Toplantısında da bu yönde  fikir alışverişinde bulunuldu. 

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KÜTSO) ev sahipliğinde yapılan toplantıya; İl Millî Eğitim Müdürü Hasan BAŞYİĞİT, KÜTSO Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ, KÜTSO Meclis Başkan Vekili Ahmet BAĞIRGAN, Kütahya Ticaret Borsası (KÜTBO) Başkanı Necati GÜLTEKİN, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Genel Sekreteri Veli OĞUZ, bazı daire müdürleri, Organize Sanayi Bölgelerinin temsilcileri, oda ve borsa başkanları ile meslek lisesi müdürleri katıldı.   

Toplantıda ilk konuşmayı yapan KÜTSO Başkanı İsmet ÖZOTRAÇ, ara elaman değil, aranılan eleman hedefi doğrultusunda çalıştıklarını kaydetti. ÖZOTRAÇ, "Meslek liselerimizdeki öğrencilerimize daha iyi eğitim verme konusunda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle çalışmalar yapmaya başladık. Kütahya'mızı ilçelerimizle beraber nasıl geliştirebiliriz noktasında elimizden geleni yapacağız. Kütahya'mızı endüstri meslek liseleri bölgesi yapabilirsek gelişmiş şehirler arasına süratle girecek ve zenginleşeceğiz" dedi.  

İl Millî Eğitim Müdürümüz Hasan BAŞYİĞİT Kütahya İl Millî Eğitim Müdürlüğü'nün öncelikli amacının;  ilimizde gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz mesleki eğitim faaliyetlerinin sektör ile iş birliği içerisinde kurumlarımızın ihtiyaçları, toplumumuzun talepleri de dikkate alınarak şekillendirilmesi olduğunu ifade ederek "Ülkemizin gelişmesi için sanayi ve endüstri alanında kalifiye insan gücüne ihtiyaç olduğunu kesindir. Bu ihtiyacı giderebilmek için nitelikli öğrencilerin mesleki eğitime dâhil edilmesi ve gençlerimizin mesleki anlamda gelişimlerinin desteklenmesi gerekmektedir. Bu ise mesleki eğitimin öğrencilere planlı, etkili ve doğru bir şekilde tanıtılması ve öğrencilerin bilimsel veriler yardımı ile rehber öğretmenler tarafından bilinçli bir şekilde yönlendirilmesi ile mümkün olacaktır." dedi.  

Türkiye'nin 2023 Eğitim Vizyonu'nda belirlediği hedeflere ulaşabilmesinin en temel unsurunun, insan kaynaklarına yapılan yatırımın olacağını kaydeden Hasan BAŞYİĞİT ; "Kütahya Eğitim Vizyonu kapsamında sektör temsilcileri ve diğer paydaşlarımız ile yürüttüğümüz ve yürüteceğimiz çalışmalar ile ilimizde meslekî ve teknik eğitimdeki farkındalığı daha da artıracak, gençlerimizi atalarımızın tabiri ile altın bilezik sahibi yapmaya gayret edeceğiz. İnanıyoruz ki hayatta herkesin yapabileceği bir meslek vardır." dedi. BAŞYİĞİT; sanayi ve endüstri alanındaki yetişmiş insan ihtiyacını gidermek için nitelikli öğrencilerin mesleki eğitime dahil edilmesi gerektiğini, gençlerimizin mesleki anlamda girişimlerinin desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 “İKİ ANA UNSUR TEK BİR MASADA BULUŞTU”

Türkiye’nin öncelikli meselelerinden biri olan mesleki eğitimin iki önemli tarafı olan eğitim ve sanayi müesseselerinin tek bir masa etrafında bir araya gelmesinin önemine dikkat çeken Vali Dr. Ömer Toraman, “Kütahya’da bu iki ana unsuru bir araya getirerek mesleki eğitim konusunda mevcut durumu, ihtiyaçları, geleceğe ilişkin beklentilerimizi istişare edeceğiz. Bu önemli bir hadise. Geleceğe dönük olumlu neticeler elde ederiz ümidi içerisindeyiz” dedi. 

“HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Mesleki eğitimin yalnızca milli eğitim müdürlüğünün sorumluluğunda olmadığını belirten ve paydaşlar arası iş birliğinin önemine vurgu yapan Vali Toraman, “Eskiden her kurum, her müessese kendine bir adacık oluşturur kendi vazifesini yapmaya çalışırdı ve herkes ayrı ayrı adacıklar halinde hizmetlerini yürütmeye çalışırlardı. Birbirleriyle temasları, etkileşimleri, ilişkileri sınırlıydı. Yeni yönetim anlayışında paydaşlarınızla diyalog, bilgi akışı, iletişim içerisinde olmanız gerekiyor. Yönetişim anlayışında paydaşlarınızla ne derece sağlıklı iletişim kurabildiğiniz ve bundan ne derece istifade edebildiğiniz önemli. Bugünkü birlikteliğin böyle bir amaca hizmet edeceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

“MESLEKİ EĞİTİMİN İTİBARINI YÜKSELTMELİYİZ”

Mesleki eğitim konusunda Kütahya’nın önemli ve örnek uygulamaları hayata geçirdiğini, bu doğrultuda başlatılan çalışmaların artarak devam ettirilmesi gerektiğini kaydeden Vali Toraman, “Sanayici; ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte, teorik bilgisini pratikte uygulayabilecek personel istiyor. Herkes doktor, hakim olacak algısını değiştirmeliyiz. Etiketle itibar olmaz. Hangi işi yaparsak yapalım en iyisini yaparak itibarını yükseltebiliriz. Mesleki eğitimin, bu okulların ve bu okullarda görevli öğretmenlerin itibarlarını yükseltmeliyiz” dedi. 

“VELİLERİN KAPISINI ÇALIN”

İlgili yetkililerin meslek liselerindeki öğrenci ve veli eğilimlerini, sektörün ihtiyaçlarını iyi analiz etmesi gerektiğinin altını çizen Vali Toraman, “Tespitten sonra eksiklik varsa buna odaklanmalı, tek tek kapı çalıp velileri ikna etmeliyiz. Çocukları mesleki eğitime yönlendirmek için ilave tedbirler almalıyız” dedi.

“MESLEK LİSELERİ SANAYİYLE BİR BÜTÜN OLMAK ZORUNDA”

Öğrencilere bilgilerini pratiğe dönüştürme fırsatı verilmesi ve öğretmenlerin önerilerini mutlaka dile getirmeleri gerektiğini kaydeden Vali Toraman, “Meslek liseleri sanayiyle bir bütün olmak zorunda. Her yıl bütün alanları, eğitimleri, ihtiyaçları, sanayiden aldığınız verileri dikkate alarak yeni bölüm teklifleri getirin ve karşılığı olmayan bölümlerden vazgeçelim. Dışarıya açık olalım. Kütahya’daki meslek liselerinden oluşan kadro diğer illerdeki uygulamaları görsün. Çocuklarımızın dersini sanayide verdirmeye çalışalım. Görüşlerinizi, fikirlerinizi ifade etmekten çekinmeyin, paylaşın. Hepimiz aynı gaye için çalışıyoruz” diye konuştu.  

İl Millî Eğitim Müdürlüğü  Meslekî ve Teknik Eğitim Şube Müdürü Mustafa Ağca OKUR'un meslekî eğitim alan ve dalları hakkındaki sunumunun ardından karşılıklı görüş ve öneriler alındı.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz